2026-02-16 17:51:34, 261 ნახვა
შსს-მ პუშკინის ძეგლთან ალექსეი ნავალნის ხსოვნისადმი მიძღვნილი აქციის ჩატარების უფლება არ გასცა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ალექსეი ნავალნის ხსოვნისადმი მიძღვნილი აქციის ჩატარება პუშკინის მოედანზე, რუსი კლასიკური მწერლის ძეგლთან აკრძალა. ამის შესახებ გაზეთი „Paper Kartuli“ იტყობინება.
ორგანიზატორები იძულებულნი გახდნენ, ღონისძიება ბეთლემის ქუჩა 23-ში, „Frame“-ის აქტივისტურ სივრცეში გადაეტანათ.
„პოლიციამ გადაწყვიტა, ალექსეი ნავალნის ხსოვნისადმი მიძღვნილი აქციის ჩვენს წინა ადგილას ჩატარება აგვიკრძალოს. საქართველოში კანონი შეიცვალა და მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი აქციის დროს კანონი არ დაირღვა, ქუჩის გადაკეტვა არ გვქონდა განზრახული და კანონით, ასეთი ღონისძიება შეტყობინებასაც კი არ საჭიროებს. თუმცა, რადგან პოლიციისგან უარყოფითი პასუხი მივიღეთ, გვესმის, რომ თუ შეხვედრას არ გადავდებთ, შესაძლოა ზოგიერთი მონაწილე რისკის ქვეშ დავაყენოთ“, - განაცხადეს ორგანიზატორებმა.
„იგრძენით, რომ მარტო არ ხართ, რომ ბევრნი ვართ და რომ არ ვნებდებით“, - დასძინეს მათ.
შეგახსენებთ, რომ 14 თებერვალს გაერთიანებულმა სამეფომ, გერმანიამ, ნიდერლანდებმა, საფრანგეთმა და შვედეთმა განაცხადეს, რომ ალექსეი ნავალნი „მაღალი ალბათობით“ გარდაიცვალა რუსეთის ციხის კოლონიაში ეპიბატიდინით მოწამვლის გამო, ეკვადორული შხამიანი ბაყაყის კანიდან ამოღებული შხამით. ამ ქვეყნების ლაბორატორიებმა შხამის კვალი პოლიტიკოსისგან აღებულ ბიოფსიის ნიმუშებში აღმოაჩინეს.
ეს ამბავი მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე (MSC) გამოცხადდა, სადაც ნავალნის გარდაცვალების შესახებ ორი წლის წინ, 2024 წლის 16 თებერვალს გამოცხადდა.
2026 წლის 16 თებერვალს რუსი ოპოზიციის ლიდერის, ალექსეი ნავალნის, ციხეში გარდაცვალებიდან ორი წლისთავი შესრულდა. ის ციხეში 2024 წლის 16 თებერვალს გარდაიცვალა.
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა დაადგინა, რომ პოლიტიკოსი „კომბინირებული დაავადებით“ გარდაიცვალა. თუმცა, რუსი ოპოზიციის ლიდერის ოჯახმა და მისმა თანამოაზრეებმა თავიდანვე განაცხადეს, რომ ის მოკლეს და ამაში რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი დაადანაშაულეს.
2025 წლის სექტემბერში იულია ნავალნაიამ დეტალურად აღწერა ქმრის გარდაცვალების ადგილი, რომლის დადგენაც პოლიტიკოსის თანამოაზრეებმა ციხის თანამშრომლების ჩვენების საფუძველზე შეძლეს.