2026-02-16 10:40:39, 280 ნახვა
ზელენსკი: ჩვენი ყველაზე დიდი დათმობა ის არის, რომ პუტინი ციხეში არ ზის
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მსოფლიომ რუსეთთან დაკავშირებით ყველაზე დიდ კომპრომისს უკვე მიაღწია, რადგან რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი და მისი გარემოცვა თავისუფლებაზე რჩებიან. ზელენსკიმ ეს განცხადება Politico-სთან ინტერვიუში გააკეთა. ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ის შეერთებული შტატებისა და ამერიკის პრეზიდენტისგან რუსეთთან კომპრომისის აუცილებლობის შესახებ სიგნალებს იღებს. „ამერიკული მხრიდან, პრეზიდენტ ტრამპისგან, არსებობს სიგნალები, რომ ახლა კომპრომისის დროა, რომ რამდენიმე ნაბიჯის გადადგმა შესაძლებელია. ჩვენ ბევრ კომპრომისზე წავედით. პუტინი და მისი მეგობრები ციხეში არ არიან. ეს არის ყველაზე დიდი კომპრომისი, რომელსაც მსოფლიო ოდესმე მიუღწევია“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა. ზელენსკიმ ასევე თქვა, რომ ტრამპმა შესთავაზა ცეცხლის შეწყვეტა და ომის დროებითი გაყინვა. უკრაინა დათანხმდა უპირობო ცეცხლის შეწყვეტას, მაგრამ პუტინმა უარყო, დასძინა მან. ზელენსკის თქმით, ეს გაგრძელდება მანამ, სანამ კრემლის ლიდერზე რეალური ზეწოლა არ განხორციელდება. „რა თქმა უნდა, ის უარს იტყვის... დღეს ეს ერთი მიზეზია, ხვალ მეორე და ა.შ. ჩვენ მასზე ზეწოლა გვჭირდება... პუტინი ამ ომს დაასრულებს, თუ რეალური ზეწოლა განხორციელდება“, - თქვა პრეზიდენტმა. შეგახსენებთ, რომ პარასკევს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დონეცკის რეგიონიდან უკრაინის გასვლის შესახებ წინადადებებს სახიფათო უწოდა, განსაკუთრებით იმიტომ, რომ მისი აზრით, რუსეთის რეალური ამბიციები ჯერ კიდევ სცილდება მის კონტროლს რეგიონზე. ზელენსკიმ ასევე იმედი გამოთქვა, რომ აშშ-სა და რუსეთს შორის ომის პოტენციური დასრულების შესახებ მოლაპარაკებების პროცესი არ შეფერხდება რუსეთის მომლაპარაკებელთა გუნდში ცვლილებებით. უკრაინას, აშშ-სა და რუსეთს შორის უკრაინის საკითხზე ახალი სამმხრივი მოლაპარაკებები 17-18 თებერვალს ჟენევაშია დაგეგმილი, სადაც რუსეთს მედინსკის გაგზავნა სურს. უმეროვმა ცოტა ხნის წინ გაამხილა ამ შეხვედრისთვის უკრაინის დელეგაციის შემადგენლობა.