2026-02-16 10:31:44, 269 ნახვა
ტრამპმა განაცხადა, რომ მზადაა მხარი დაუჭიროს ისრაელის მიერ ირანის ბალისტიკური რაკეტების წარმოების ობიექტებზე განხორციელებულ დარტყმებს
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი დათანხმდა, რომ მხარს დაუჭერს ისრაელის დარტყმებს ირანში ბალისტიკური რაკეტების წარმოებაზე, თუ ვაშინგტონსა და თეირანს შორის შეთანხმება ვერ იქნება მიღწეული. ამის შესახებ მან ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუსთან შეხვედრის დროს განაცხადა, განუცხადეს CBS News-ს ინფორმირებულმა წყაროებმა. მათი ცნობით, აშშ-ის სამხედრო და სადაზვერვო საზოგადოებამ უკვე დაიწყო ისრაელის ოპერაციის მხარდაჭერის ვარიანტების განხილვა. კერძოდ, ვაშინგტონს შეუძლია შეთანხმდეს ისრაელის თვითმფრინავებისთვის საჰაერო დერეფნის შექმნაზე ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებთან, ასევე უზრუნველყოს მათთვის საჰაერო შევსება. თუმცა, უცნობია, რომელი ქვეყნები გასცემენ საჰაერო ფრენის ნებართვას. ადრე იორდანიამ, საუდის არაბეთმა და არაბთა გაერთიანებულმა საემიროებმა განაცხადეს, რომ არ დაუშვებენ მათი საჰაერო სივრცის გამოყენებას ირანზე დარტყმებისთვის. ადრე, წყაროებმა The Jerusalem Post-ს განუცხადეს, რომ ისრაელის სამხედროებმა ამერიკელ კოლეგებს წარუდგინეს რამდენიმე გეგმა ირანში რაკეტების წარმოების ობიექტების განადგურების შესახებ. ისრაელის სამხედრო წარმომადგენელმა ამჟამინდელი მომენტი შეაფასა, როგორც „ისტორიული შესაძლებლობა“, რათა მნიშვნელოვანი დარტყმა მიაყენონ ირანის სარაკეტო ინფრასტრუქტურას და გაანეიტრალონ ისრაელისა და მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ აქტიური საფრთხეები. მანამდე ტრამპმა მოუწოდა თეირანს, მიაღწიოს „სამართლიან და თანასწორ“ შეთანხმებას ვაშინგტონთან და უარი თქვას ბირთვული იარაღის განვითარებაზე. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მან ქვეყანაზე „უფრო ძლიერი“ თავდასხმით დაიმუქრა, ვიდრე 2025 წლის ზაფხულში განხორციელებული თავდასხმა იყო, როდესაც ირანის ბირთვულ პროგრამას დარტყმა მიაყენეს. 12 თებერვალს ტრამპმა განაცხადა, რომ ირანთან შეთანხმების მიღწევას ერთ თვეში ელოდა. ამ ფონზე, აშშ-მ გადაწყვიტა სპარსეთის ყურეში ორი ავიამზიდის და თანმხლები გემების განლაგება. ბირთვული შეთანხმების შესახებ ვაშინგტონსა და თეირანს შორის საბოლოო მოლაპარაკებები 7 თებერვალს ომანში გაიმართა. მოლაპარაკებების შემდეგ, ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აბას არაღჩიმ განაცხადა, რომ ქვეყანა მშვიდობიანი მიზნებისთვის ურანის გამდიდრებას არ დათმობს და არც სარაკეტო პროგრამას შეამცირებს, აღნიშნა რა, რომ ეს უკანასკნელი „თავდაცვითი საკითხია“. მხარეები კონსულტაციების გაგრძელებაზე შეთანხმდნენ.