2026-02-12 09:38:38, 369 ნახვა
რუსეთმა რაკეტებითა და დრონებით დაბომბა კიევი, დნეპრი და ოდესა
12 თებერვლის ღამეს, რუსეთის არმიამ უკრაინას ბალისტიკური რაკეტებითა და თავდასხმის დრონებით შეუტია. კიევის მერის, ვიტალი კლიჩკოს თქმით, კიევს ინფრასტრუქტურა დაბომბეს. რაკეტის ნამსხვრევები ჩამოვარდა, რის შედეგადაც დარნიცკის რაიონში კერძო სახლი დაზიანდა, ასევე არასაცხოვრებელი შენობები ჰოლოსიევსკის და დესნიანსკის რაიონებში. დნეპროვსკის რაიონში ნამსხვრევები საცხოვრებელი მაღლივი შენობის მახლობლად ჩამოვარდა. კიევის სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის, ტიმურ ტკაჩენკოს თქმით, თავდასხმის შედეგად ორი ადამიანი დაშავდა. რუსეთის არმიამ ასევე ბალისტიკური რაკეტებით დაბომბა დნეპროპეტროვსკის რეგიონში, დნეპროპეტროვსკის ოლქის ... „ერთ-ერთ რაიონში ინფრასტრუქტურული ობიექტი დაზიანდა. ინფრასტრუქტურის გარდა, ბიზნეს ცენტრიც დაზიანდა“, - განაცხადა ქალაქის სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსმა სერგეი ლისაკმა. ერთი ადამიანი დაშავდა. ერთი დღით ადრე, 11 თებერვალს, რუსეთის არმიამ დრონებით დაბომბა ხარკოვის ოლქის ბოჰოდუხოვის ქალაქი და ზაპოროჟიე. ბოჰოდუხოვში დრონმა კერძო სახლს დაარტყა, რის შედეგადაც 34 წლის მამაკაცი და სამი ბავშვი დაიღუპა. ასევე დაშავდა ორსული ქალი და 74 წლის მცხოვრები. ზაპოროჟიეში, ქალაქის ორ რაიონში 11 000-ზე მეტი აბონენტი ელექტროენერგიის გარეშე დარჩა. რუსეთმა გააძლიერა საჰაერო დარტყმები უკრაინაზე აშშ-ის პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის მიერ გამოცხადებული „ენერგეტიკული ცეცხლის შეწყვეტის“ შემდეგ. მისი თქმით, ის 25 იანვრიდან 1 თებერვლამდე გაგრძელდა. რუსული თავდასხმების მთავარი სამიზნე მეზობელი ქვეყნის ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურა რჩება. უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ აშშ-მ შესთავაზა ცეცხლის შეწყვეტის გახანგრძლივება, მაგრამ მოსკოვისგან პასუხი არ ყოფილა. „ალბათ პირიქით, უნდა ვთქვა, ჩვენ პასუხი დრონებისა და სარაკეტო თავდასხმების სახით მივიღეთ“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.