2026-02-11 11:17:19, 382 ნახვა
Telegram-ის შენელების შემდეგ დუროვმა რუსეთი ირანს შეადარა
Telegram-ის დამფუძნებელმა პაველ დუროვმა განაცხადა, რომ რუსეთის ხელისუფლების ქმედებები მესენჯერის შეზღუდვის მიზნით ირანული სცენარის რეპლიკაა და მიზნად ისახავს რუსების იძულებას, გამოიყენონ MAX სერვისი. „რუსეთი ზღუდავს Telegram-ზე წვდომას, რათა აიძულოს თავისი მოქალაქეები გადავიდნენ სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებად აპლიკაციაზე, რომელიც შექმნილია თვალთვალისა და პოლიტიკური ცენზურისთვის. ირანმა იგივე სტრატეგია რვა წლის წინ სცადა და ვერ შეძლო“, - დაწერა დუროვმა თავის Telegram არხზე. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ირანმა Telegram აკრძალა შეთხზული საბაბით“, რათა ხალხი აიძულოს ირანის მიერ კონტროლირებად ალტერნატივაზე გადასულიყო. თუმცა, როგორც მეწარმემ აღნიშნა, ეს სტრატეგია ჩაიშალა: დაბლოკვის მიუხედავად, ირანელთა უმეტესობამ განაგრძო Telegram-ის გამოყენება და მიატოვა სახელმწიფო სერვისები. „მოქალაქეთა თავისუფლების შეზღუდვა არასდროს შეიძლება იყოს სწორი გამოსავალი. Telegram იცავს სიტყვის თავისუფლებას და კონფიდენციალურობას“, - აღნიშნა დუროვმა. როგორც RBC იტყობინება IT ინდუსტრიის წყაროზე დაყრდნობით, Telegram-ის „ნაწილობრივი შეზღუდვა“ რუსეთში 10 თებერვალს დაიწყო. 9 თებერვლიდან მომხმარებლებმა მასობრივად დაიწყეს ჩივილები სერვისის გათიშვის შესახებ, პრობლემები დაფიქსირდა ქვეყნის ათობით რეგიონში. სახელმწიფო დუმის დეპუტატმა ანდრეი სვინცოვმა განაცხადა, რომ Telegram-ი შესაძლოა რუსეთში ექვს თვეში სრულად დაიბლოკოს. მან კომპანია „რუსეთის კანონების უპატივცემულობასა“ და გადასახადებისგან თავის არიდებაში დაადანაშაულა. ამ ფონზე, ხელისუფლება აქტიურად უწევს სახელმწიფო მესენჯერ MAX-ის პოპულარიზაციას. თუმცა, როგორც ინტერნეტ თავდაცვის საზოგადოების დირექტორმა, მიხეილ კლიმარევმა აღნიშნა, MAX-ის კონფიდენციალურობის პოლიტიკა ითვალისწინებს მონაცემების სამართალდამცავი ორგანოებისთვის გადაცემას. GitHub-ის სპეციალისტებმა, რომლებმაც გააანალიზეს აპლიკაციის კოდი, განაცხადეს მისი ფართო წვდომის შესახებ სისტემურ პროცესებსა და გეოლოკაციაზე, ასევე აუდიოსა და ვიდეოს ჩაწერის შესაძლებლობაზე.