2026-02-05 10:34:46, 574 ნახვა
ზელენსკი იმედოვნებს, რომ ომი დიპლომატიური გზით მომავალ წელს დასრულდება
პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ საბრძოლო მოქმედებების დასრულება უკრაინის მთავარი პრიორიტეტია და იმედი გამოთქვა, რომ მშვიდობის მიღწევა ერთ წელიწადში იქნება შესაძლებელი აქტიური დიპლომატიური ძალისხმევისა და მოლაპარაკებების გზით. ამის შესახებ, ზელენსკიმ France 2-თან ინტერვიუში განაცხადა. „ძალიან დიდი იმედი მაქვს (რომ უკრაინაში ერთ წელიწადში მშვიდობა იქნება - რედ.). ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ, რაც შეგვიძლია. ეს ჩვენი პრიორიტეტია. ჩემი და ჩემი გუნდის. ჩემი გუნდი ამჟამად მოლაპარაკებებს აწარმოებს. ჩვენი პრიორიტეტია ამ ომის დასრულება“.- თქვა ზელენსკიმ. პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რუსეთი ცდილობს თავისი ულტიმატუმები კომპრომისის ძიებად წარმოადგინოს, ამავდროულად კი აგრძელებს მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმას და ცივი იარაღის გამოყენებას. ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რაც უფრო მეტ მშვიდობიან მოქალაქეს მოკლავს რუსეთი, მით უფრო უბიძგებს რეალური შეთანხმებების პერსპექტივას. ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დიპლომატიური გზა არ ნიშნავს კაპიტულაციას ან რუსული ულტიმატუმების მიღებას. მან განაცხადა, რომ მოსკოვის მოთხოვნა უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთელი დონბასიდან გასვლის შესახებ „წითელი ხაზია“. პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ფრონტის ხაზის ამჟამინდელ პოზიციებზე „გაყინვაც“ კი უკრაინის მხრიდან „უზარმაზარ დათმობას“ წარმოადგენს, თუმცა ის სახელმწიფოს დამოუკიდებლობის შესანარჩუნებლად დიალოგისთვის ღიაა. ზელენსკიმ ასევე კომენტარი გააკეთა საფრანგეთის პრეზიდენტის, ემანუელ მაკრონის, პუტინთან დიალოგის განახლების ინიციატივაზე. უკრაინის ლიდერი მიიჩნევს, რომ მოლაპარაკებები ღირს, მაგრამ „პირობებით“, რადგან რუსეთზე ზეწოლა ამჟამად არასაკმარისია და პუტინი მოლაპარაკებებს მხოლოდ ევროპის დასამცირებლად იყენებს. ინტერვიუში პრეზიდენტმა ასევე განაცხადა, რომ ოთხწლიანი სრულმასშტაბიანი ომის შედეგად 55 000 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიღუპა, ხოლო დამცველების მნიშვნელოვანი რაოდენობა დღემდე დაკარგულია. ერთი წლის წინ, NBC-სთან ინტერვიუში, ზელენსკიმ 46 000-ზე მეტი დაღუპულის შესახებ განაცხადა.