2026-02-05 10:20:41, 402 ნახვა
უკრაინის ოკუპირებულ ნაწილებში რუს სამხედროებს Starlink მასიურად გაეთიშათ
უკრაინაში მყოფმა რუსმა სამხედრო მოსამსახურეებმა Starlink-ის სატელიტური კომუნიკაციების ტერმინალებზე წვდომა დაკარგეს. Z-ბლოგერებმა ამის შესახებ 4 თებერვლის გვიან საღამოს განაცხადეს. „Starlink-ები მთელ ფრონტზე გაითიშა. მტრის ტერმინალებიც გაითიშა“, - წერს ვლადიმერ რომანოვი. ეს დაადასტურეს „მეცამეტემ“, „ორმა მაიორმა“, „სამხედრო დამკვირვებელმა“ და „ბელორუსიელმა სილოვიკმა“. ამ უკანასკნელმა აღნიშნა, რომ დანაყოფების თითქმის 90%-ს არ აქვს სატელიტური ინტერნეტი. „უცებ გაირკვევა, რომ დანაყოფებს კომუნიკაციების გარეშე ეფექტურად მოქმედება არ შეუძლიათ. ეს სიახლე იქნება ზოგიერთი მაღალი თანამდებობის პირისთვის“, - წერს Z-channel.
თავის მხრივ, ალექს პარკერ რიტმსმა ფართომასშტაბიანი გათიშვა უკრაინაში Starlink-ის „თეთრი სიების“ შემოღებას დაუკავშირა და გააფრთხილა, რომ „ტერმინალების გადატვირთვა არ დაეხმარება“. „ეს ყველაზე მეტად დარტყმას მიაყენებს წინა თავდასხმის ჯგუფებს, მაგალითად, კუპიანსკში. მათ დაკარგეს მატერიკთან კომუნიკაციის ყველა საშუალება“, - ხაზგასმით აღნიშნა Z-channel-მა. „მეცამეტემ“ დასძინა, რომ სამხედროებს მოუწევთ „ალტერნატიულ კომუნიკაციებზე“ დაბრუნება, მაგრამ არ დაუკონკრეტებია, რომელი. ამასობაში, „სამხედრო დამკვირვებელმა“ გაიხსენა, რომ რუსეთის არმიას „უბრალოდ არ აქვს ალტერნატივა Starlink-ის გარდა“. „ბევრი რამ, მათ შორის საბრძოლო მართვა და კონტროლი, მას უკავშირდებოდა და ყველაფერი თავისთავად ითვლებოდა“, - განაცხადა Z-Channel-მა.
თებერვლის დასაწყისში უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა, მიხაილ ფედოროვმა, გამოაცხადა გადაწყვეტილება ქვეყანაში მოქმედი ყველა Starlink ტერმინალის გადაწერის შესახებ, რათა შექმნილიყო რეგისტრირებული მოწყობილობების „თეთრი სია“ და გამორთულიყო ყველა სხვა. ფედოროვმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს იყო „რეაქცია რუსების მიერ Starlink-ის გამოყენებაზე“. მისი თქმით, რუსეთის არმიამ დაიწყო ტერმინალების დამონტაჟება შორ მანძილზე მოქმედ დრონებზე, რათა დარტყმები განხორციელდეს ქვეყნის შიგნით სამიზნეებზე. ფედოროვმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „თეთრი სიის“ შემოღება ერთადერთი ტექნიკური გადაწყვეტაა რუსული არმიის მიერ ასეთი ტაქტიკის წინააღმდეგ საბრძოლველად. უკრაინის თავდაცვის მინისტრის მრჩეველმა, სერგეი სტერნენკომ, აღნიშნა, რომ Starlink-ის მასობრივი გათიშვის შემდეგ, რუსულ დანაყოფებს პრობლემები შეექმნებათ ჯარების მართვასა და კონტროლთან დაკავშირებით ტაქტიკურ დონეზე, ხოლო უკრაინის არმია შეძლებს კომუნიკაციების უპირატესობის აღდგენას.