2026-02-04 11:07:21, 527 ნახვა
უკრაინაზე მასიური თავდასხმის გამო აბუ-დაბიში მოლაპარაკებების ჯგუფის პოზიცია შეიცვლება
უკრაინის მოლაპარაკების ჯგუფის პოზიცია აბუ დაბიში სამმხრივ შეხვედრაზე, სამშაბათს ღამით რუსეთის მასშტაბური თავდასხმის შემდეგ, შეიცვლება, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ. უკრაინის ლიდერმა აღნიშნა, რომ უკრაინის წინააღმდეგ 71 რაკეტისა და 450 დრონის გაშვებით მოსკოვმა დაადასტურა თავისი განზრახვები უკრაინელების მიმართ, რომლებიც, მისი აზრით, ოთხი წლის წინ სრულმასშტაბიანი შეჭრის პირველი დღიდან უცვლელი დარჩა. „რუსეთის მიერ განხორციელებული ყოველი ასეთი დარტყმა ადასტურებს, რომ მოსკოვის დამოკიდებულება არ შეცვლილა: ისინი კვლავ ომსა და უკრაინის განადგურებაზე იმედოვნებენ და დიპლომატიას სერიოზულად არ აღიქვამენ. ჩვენი მოლაპარაკების ჯგუფის მუშაობა შესაბამისად შეიცვლება“, - დაწერა პრეზიდენტმა სოციალურ მედიაში. კიევმა არ დააკონკრეტა, თუ როგორ შეცვლიდა თავის მიდგომას ბოლო მასშტაბური დაბომბვის შემდეგ, რომლის დროსაც მოსკოვმა უკრაინის სამოქალაქო და ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის წინააღმდეგ ისკანდერ-M/S-300 ბალისტიკური რაკეტები გამოიყენა. ქვეყანაში ძლიერი ყინვებია, ტემპერატურა მინუს 20 გრადუს ცელსიუსზე დაბალია. „რუსეთისთვის ზამთრის ყველაზე ცივი დღეების გამოყენება ხალხის დასაშინებლად უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე დიპლომატიის გამოყენება“, - აღნიშნა ზელენსკიმ. მან ასევე დასძინა, რომ რუსეთმა აშშ-ის რამდენიმედღიანი წინადადება ე.წ. „ენერგეტიკული ზავის“ შესახებ გამოიყენა არა დიპლომატიური ძალისხმევისთვის, არამედ სიცივის პიკში დარტყმისთვის რაკეტების შესანახად. „რუსეთზე ზეწოლის გარეშე ეს ომი არ დასრულდება. მოსკოვი ამჟამად ტერორსა და ესკალაციას ირჩევს, ამიტომ მაქსიმალური ზეწოლაა საჭირო“, - განაცხადა ზელენსკიმ.