2026-02-03 10:15:20, 475 ნახვა
ხარკოვში, რუსული დარტყმების გამო, -20°C ტემპერატურის ფონზე, 800-ზე მეტ საცხოვრებელ შენობას გათბობა შეუწყდა
3 თებერვლის ღამეს, რუსეთის სამხედრო ძალებმა დრონებითა და ბალისტიკური რაკეტებით შეუტიეს უკრაინის სიდიდით მეორე ქალაქის, ხარკოვის, ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას. „მიზანი ნათელია: მაქსიმალური ზიანის მიყენება და ქალაქის გათბობის გარეშე დატოვება ძლიერ სიცივეში“, - დაწერა მერმა იჰორ ტერეხოვმა Telegram-ზე. მან განაცხადა, რომ ქალაქის ხელისუფლებას მოუწევს 820 საცხოვრებელი კორპუსის გათბობის სისტემების დაცლა, რათა თავიდან აიცილოს სისტემის გაყინვა. „მესმის, რამდენად რთულია ეს მინუს 20 გრადუს ცელსიუსში (-20 გრადუსი ფარენჰეიტი). თუმცა, კრიტიკულ ინფრასტრუქტურაზე მტრის უპრეცედენტო თავდასხმა სხვა ვარიანტს არ ტოვებს. ჩვენი სპეციალისტები სხვა გამოსავალს ვერ ხედავენ“, - აღნიშნა ტერეხოვმა. ხარკოვის მერმა დასძინა, რომ 24 საათის განმავლობაში იმუშავებს 101 უსაფრთხოების საკონტროლო პუნქტი და საჭიროების შემთხვევაში ხელისუფლება კიდევ უფრო მეტს განათავსებს. გუშინ ღამით ხარკოვში ტემპერატურა -24°C-მდე (-24°F) დაეცა. დღის განმავლობაში -15°C-მდე (-15°F) დათბობაა მოსალოდნელი. კიევზე რუსული დრონები და ბალისტიკური რაკეტები 3 თებერვლის ღამეს დაბომბეს. ქალაქის სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის, ტიმურ ტკაჩენკოს თქმით, ხუთ რაიონში ზარალი დაფიქსირდა. შევჩენკოვსკის რაიონში 22-სართულიანი საცხოვრებელი შენობა დაზიანდა, რის შედეგადაც ორი ადამიანი დაშავდა, ხოლო დნეპროვსკის რაიონში ხუთსართულიანი საცხოვრებელი შენობა დაზიანდა. უკრაინის დედაქალაქის მაცხოვრებლები იტყობინებიან, რომ ქალაქის გათბობის მიწოდება, რომელიც ენერგეტიკის სექტორზე წინა მასშტაბური დარტყმების შემდეგ თითქმის ყველა რაიონში აღდგა, კვლავ გაითიშა. კიევში ღამით ტემპერატურა -19°C იყო. დღისით ტემპერატურა -13°C-ს მიაღწევს. რუსეთმა უკრაინის ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურაზე თავდასხმები წინა დღეს, 2 თებერვალს, აშშ-ის პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის მიერ ვლადიმერ პუტინისგან მოთხოვნილი „ცეცხლის შეწყვეტის“ ვადის ამოწურვის შემდეგ განაახლა. შედეგად, ხარკოვის, სუმის, დნეპროპეტროვსკის და ჩერკასის რეგიონების მაცხოვრებლები ელექტროენერგიის გარეშე დარჩნენ. ელექტროენერგიის დეფიციტი კვლავ გაგრძელდა კიევსა და კიევის რეგიონში. მიუხედავად იმისა, რომ კრემლმა გადაწყვიტა, ყველაზე ცივ პერიოდში კიევზე დონბასის დათმობისკენ ზეწოლა მოეხდინა და მისი ენერგეტიკული სექტორი დაისაჯა, კიევის საერთაშორისო სოციოლოგიის ინსტიტუტის (KIIS) კვლევის თანახმად, უკრაინელების ნახევარზე მეტი (52%) ეწინააღმდეგება რუსეთისთვის ტერიტორიული დათმობების გაკეთებას უსაფრთხოების გარანტიების სანაცვლოდ. ამასობაში, გამოკითხულთა 40%-მა გამოთქვა მზადყოფნა, უკრაინის ტერიტორია რუსეთის კონტროლისთვის გადაეცა, თუმცა ბევრმა ეს რთულ გადაწყვეტილებად შეაფასა.