2026-02-01 23:23:33, 561 ნახვა
SpaceX-მა უკრაინის მოთხოვნით რუსული დრონებისთვის სატელიტური ინტერნეტი დაბლოკა
უკრაინის მოთხოვნით, SpaceX-მა რუსეთის ძალებს Starlink-ის სატელიტური კომუნიკაციების გამოყენება უკრაინის სამოქალაქო ინფრასტრუქტურის განადგურების მიზნით გამოყენებული თავდასხმის დრონების კონტროლისთვის აუკრძალა.
ამის შესახებ SpaceX-ის დამფუძნებელმა ილონ მასკმა სოციალურ მედია პლატფორმა X-ზე უკრაინის თავდაცვის მინისტრის, მიხაილ ფედოროვის, მოწოდებაზე საპასუხოდ განაცხადა.
„როგორც ჩანს, რუსეთის მიერ Starlink-ის არაავტორიზებული გამოყენების თავიდან ასაცილებლად ჩვენს მიერ გადადგმულმა ნაბიჯებმა შედეგი გამოიღო“, - წერს მასკი. ფედოროვმა დაადასტურა, რომ საწყისი ზომები უკვე იძლევა შედეგებს და SpaceX-ს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადა, აღნიშნა, რომ შემდგომ ნაბიჯებზე მუშაობა მიმდინარეობს.
მიღებული ზომები ტექნიკური ხასიათისაა. Kartograf ZSU არხის ცნობით, დრონებზე გამოყენებული Starlink ტერმინალების მაქსიმალური კავშირის სიჩქარე 75 კმ/სთ-მდე შეიზღუდა. რადგან რუსული დრონები 180–270 კმ/სთ სიჩქარეს აღწევენ, ეს მათთვის კომუნიკაციას შეუძლებელს ხდის. უკრაინის თავდაცვის მინისტრის ტექნოლოგიურ საკითხებში მრჩეველმა, სერგეი ბესკრესტნოვმა, განმარტა, რომ ამჟამინდელი გადაწყვეტა დროებითია და უფრო ყოვლისმომცველი და ყოვლისმომცველი ზომები შემდგომ განვითარებას საჭიროებს.
პრობლემა კიდევ უფრო გამწვავდა 2026 წლის იანვრის ბოლოს, როდესაც ომის შესწავლის ინსტიტუტის (ISW) ანალიტიკოსებმა და უკრაინელმა სამხედრო ჩინოვნიკებმა განაცხადეს Starlink-ის ტერმინალების რუსულ თავდასხმის დრონებზე დამონტაჟების შემთხვევების შესახებ, რათა შეღწევა შეძლებოდათ საჰაერო თავდაცვის სისტემებში. 23 იანვარს, მიხაილ ფედოროვმა განაცხადა, რომ ციფრული განვითარების, კომუნიკაციებისა და მასმედიის სამინისტრომ დაუყოვნებლივ დაუკავშირდა SpaceX-ს პრობლემის მოსაგვარებლად. 25 იანვარს ბესკრესტნოვმა გამოაცხადა, რომ საწყისი საპასუხო ზომები მიღებულია.