2026-01-16 10:53:35, 583 ნახვა
დასავლეთი დაიშალა: ევროპა გლობალურ ასპარეზზე დამოუკიდებელი მოთამაშე ხდება - Politico
დემოკრატიასა და ლიბერალიზმზე დაფუძნებული საერთაშორისო წესრიგი ფაქტობრივად დაიშალა და გაერთიანებული დასავლეთი, როგორც ის ათწლეულების განმავლობაში ვიცოდით, არსებობა შეწყვიტა. ამის შესახებ ლეონარდი, საგარეო ურთიერთობების ევროპული საბჭოს (ECFR) დირექტორი, Politico-ში გამოქვეყნებულ სტატიაში წერს. იგი მიიჩნევს, რომ ტრამპის ადმინისტრაციის პოლიტიკამ დააჩქარა ტრანსატლანტიკური პარტნიორობის დაშლა და შეარყია ნდობა შეერთებული შტატების მიმართ, თუნდაც მისი ევროპელი მოკავშირეების მიმართ. ევროპელიდან მხოლოდ ერთი ექვსი მიიჩნევს შეერთებულ შტატებს მოკავშირედ: გერმანიაში, საფრანგეთსა და ესპანეთში ეს მაჩვენებელი 30%-ზე ნაკლებია, ხოლო შვეიცარიაში - 39%. ამავდროულად, ევროკავშირის მიმართ ნეგატიური დამოკიდებულება იზრდება, ხოლო რუსეთში შეერთებული შტატების მიმართ მტრული განწყობა შემცირდა. ლეონარდი აღნიშნავს, რომ უკრაინა უსაფრთხოებისთვის სულ უფრო მეტად ევროპას ეყრდნობა, ვიდრე შეერთებულ შტატებს. უკრაინის მოქალაქეების თითქმის ორი მესამედი ევროკავშირთან უფრო მჭიდრო კავშირებს ელის, ხოლო მხოლოდ ერთი მესამედი ვაშინგტონთან უფრო მჭიდრო კავშირებს ელის. ამავდროულად, ჩინეთის გავლენა იზრდება: სამხრეთ აფრიკაში, ბრაზილიაში, თურქეთსა და ინდოეთში ბევრი პეკინს შეერთებულ შტატებზე უფრო საიმედო პარტნიორად მიიჩნევს. ექსპერტი ხაზს უსვამს, რომ მსოფლიო გავლენის სფეროების მოდელისკენ მიემართება, სადაც „ძალა სამართლიანობას ამართლებს“ და ევროპა ან ძალაუფლების დამოუკიდებელ პოლუსად უნდა იქცეს, ან გლობალურ პოლიტიკაში განზე გადგომის რისკი არსებობს. ევროპელები უკვე მხარს უჭერენ თავდაცვის ხარჯების ზრდას, სამხედრო სამსახურის აღდგენას და საკუთარი ბირთვული შემაკავებელი ძალის შექმნასაც კი.