2025-12-23 12:09:18, 14293 ნახვა
პოლონეთმა საჰაერო ძალები მოქმედებაში მოიყვანა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა უკრაინაზე მასშტაბური შეტევა წამოიწყო.
პოლონეთმა საჰაერო ძალები უკრაინაზე რუსეთის მიერ მიმდინარე კომბინირებული თავდასხმის საპასუხოდ აამოქმედა. პოლონეთის შეიარაღებული ძალების მე-10 ოპერატიულმა სარდლობამ განცხადება კიევის დროით დილის 8:00 საათზე გაავრცელა. „რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის ტერიტორიაზე განლაგებულ სამიზნეებზე თავდასხმის საპასუხოდ, პოლონეთმა და მოკავშირე საჰაერო ძალებმა პოლონეთის საჰაერო სივრცეში ოპერაციები დაიწყეს... გამანადგურებელი თვითმფრინავები აფრინდნენ, ხოლო სახმელეთო საჰაერო თავდაცვისა და რადარის სისტემები საბრძოლო მზადყოფნაში მოიყვანეს“, - ნათქვამია განცხადებაში. პოლონეთის, და უფრო გვიანდელი რუმინეთის მიერ საჰაერო ძალების აფრენა სტანდარტული პრაქტიკა გახდა მას შემდეგ, რაც რუსული საჰაერო სამიზნეები მეზობელ ქვეყნებში გაფრინდნენ. 6 დეკემბერს, უკრაინაზე თავდასხმის დროს, ლუბლინის სავოევოდოს პოლონეთის ქალაქში საჰაერო თავდასხმის სირენები გაისმა, რაც მოგვიანებით შეცდომას მიეწერა. პოლონეთმაც იმ დროს საჰაერო ძალები აამოქმედა.