2025-12-10 13:12:53, 23155 ნახვა
მერცმა ფაშინიანთან შეხვედრის დროს სომხეთის ევროპული ინტეგრაციის მხარდაჭერა გამოხატა
გერმანიის კანცლერმა ფრიდრიხ მერცმა მხარი დაუჭირა სომხეთის ევროკავშირისკენ მიმავალ გზას პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანთან შეხვედრის შემდეგ. ამის შესახებ Der Spiegel იტყობინება. ფაშინიანის ბერლინში ვიზიტის დროს გერმანიის კანცლერმა განაცხადა, რომ სომხეთისთვის ევროკავშირთან დაახლოების „ისტორიული შესაძლებლობა“ არსებობს. ფაშინიანთან შეხვედრის შემდეგ, მერცმა ევროპისკენ მიმავალი გზა ღიად გამოაცხადა, რითაც მის ქვეყანასა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო პროცესს მიანიშნა. „ჩვენ ვეთანხმებით, რომ ახლა შესანიშნავი შესაძლებლობაა სომხეთისა და აზერბაიჯანისთვის, რომ ევროპული გზა აირჩიონ. ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით რეგიონში მიმდინარე მოვლენებს“, - განაცხადა გერმანიის კანცლერმა. ფაშინიანმა, თავის მხრივ, განაცხადა, რომ სომხეთი დაინტერესებულია გერმანიასთან ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავებით. ამიტომ, ორმა ქვეყანამ ხელი მოაწერა შეთანხმებას უფრო მჭიდრო თანამშრომლობის შესახებ. შეგახსენებთ, რომ 2025 წლის დასაწყისში სომხეთის მთავრობამ ოფიციალურად აიღო ვალდებულება ევროკავშირში გაწევრიანების მიმართ. ივნისში მხარეებმა მიაღწიეს შეთანხმებას თანამშრომლობის დღის წესრიგზე, კერძოდ, ეკონომიკური განვითარებისა და მდგრადობის საკითხებზე.