2025-11-07 11:09:13, 1978 ნახვა
რას ცვლის ქართული ოცნების რუსული პოლიტიკა ევროპაში
როდესაც ევროპის საბჭომ სამშაბათს გაფართოების უახლესი ანგარიში წარადგინა, არავის გაუკვირდა ის, რაც საქართველოზე ითქვა. ევროკავშირის გაფართოების საკითხებში კომისარმა მარტა კოსმა მას „ყველა დროის ყველაზე ცუდი გაფართოების ანგარიში ნებისმიერი კანდიდატი ქვეყნისთვის“ უწოდა. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის რეაქციაც საკმაოდ ტიპიური იყო. მან ბრიუსელის ღრმა სახელმწიფო/გლობალური ომის პარტია დაადანაშაულა გადატრიალების მცდელობის ორგანიზებაში, რადიკალიზმის დაფინანსებასა და შანტაჟში - ყველაფერი ეს ჩვეულებრივი მოვლენაა. როგორც ჩანს, მან ასევე აღიარა, რომ საქართველო ევროკავშირში არ შევა მისი ამჟამინდელი სახით, „ევროპაში, რომელსაც ბრიუსელის ამჟამინდელი ბიუროკრატია ევროპული შინაარსისგან აცლის“. ამის ნაცვლად, მისი თქმით, საქართველო ემზადება ევროკავშირის წევრობისთვის, რომელიც „მიზნად ისახავს ევროპული ღირებულებების აღდგენას“. „ჩვენ ვხედავთ ნამდვილ გამოღვიძებას ევროპაში, როდესაც ქვეყნები განმეორებით ირჩევენ მთავრობებსა და სტრატეგიებს, რომლებიც ევროკავშირს რეალური ღირებულებების სისტემაში აბრუნებენ, უარყოფენ ბრიუსელის უსამართლო და არასათანადო ჩარევას შიდა საქმეებში, ეროვნულ ღირებულებებში, ხალხის ნებაში, ნამდვილ დემოკრატიასა და კანონის უზენაესობაში“, - თქვა მან. შანხაიში ჟურნალისტებთან საუბრისას, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ გაიმეორა ეს განწყობები და დაჟინებით განაცხადა, რომ ისინი კვლავ აპირებენ ევროკავშირში 2030 წლისთვის გაწევრიანებას. „და იმედი მაქვს, რომ მანამდე ევროკავშირში სიტუაცია რადიკალურად შეიცვლება - დღეს ის საბჭოთა სტანდარტების დონემდეა დაცემული“, - თქვა მან. გაფართოების ანგარიშზე საპასუხოდ, პაპუაშვილმა თავისი ბედი უნგრეთის, სლოვაკეთის და ახლა ჩეხეთის რესპუბლიკის მსგავს ქვეყნებს მიაკუთვნა; მისი თქმით, ყველა მათგანი ევროპაში ამ „გამოღვიძების“ ნაწილი იყო, როგორც ქვეყნები, რომლებიც „ბრმად არ ემორჩილებიან ბრიუსელის დირექტივებსა და ინსტრუქციებს“. ზოგჯერ გვესმის კითხვა - რატომ უნდა აინტერესებდეს ევროპას, რა ხდება საქართველოში? მაგრამ კითხვის დასმა ნიშნავს იმის იგნორირებას, რომ აქ მიმდინარე მოვლენები არ შემოიფარგლება მხოლოდ საქართველოთი, ის გლობალური მოძრაობის ნაწილია. ევროპის მასშტაბით რეგრესიული ძალები ერთმანეთის მხარდაჭერასა და ერთმანეთისგან სწავლას სწავლობენ და გულუბრყვილო იქნებოდა გვეფიქრა, რომ „ქართული ოცნება“ არ ამყარებს კავშირებს გერმანიის AfD-სთან, საფრანგეთის „ეროვნულ ერთობასთან“ და სხვა პარტიებთან, ისევე როგორც ეს ვიქტორ ორბანის „ფიდესთან“ უნგრეთში მოხდა. ამრიგად, მათთვის, ვინც მემარჯვენე პოპულიზმის ამ გლობალურ ზრდასთან გამკლავებას ცდილობს, საქართველოს იგნორირება ერთ-ერთი ბრძოლის ველის იგნორირებას ნიშნავს, სადაც ევროპის მომავალი წყდება. რობინ ფაბრო