2025-07-31 19:46:47, 34476 ნახვა
საქართველოში უძველესი ჰომინიდის ყბა აღმოაჩინეს
დმანისის რაიონის სოფელ ოროზმანის მახლობლად მდებარე პალეოანთროპოლოგიურ ძეგლზე არქეოლოგებმა აღმოაჩინეს ქვედა ყბა, რომელიც უძველეს ჰომინიდს ეკუთვნოდა. ექსპედიციის ხელმძღვანელის, გიორგი ბიძინაშვილის თქმით, აღმოჩენა, სავარაუდოდ, დაახლოებით 1,8 მილიონი წლით თარიღდება. ეს მას ლეგენდარული დმანისელი ჰომინიდების, ზეზვასა და მზიას თანამედროვედ აქცევს, რომლებიც „პირველ ევროპელებს“ უწოდებენ.
აკადემიკოსმა დავით ლორთქიფანიძემ, რომელიც 1990-იან წლებში დმანისში ცნობილი აღმოჩენების სათავეებთან იდგა, აღმოჩენას მნიშვნელოვანი წვლილი უწოდა ადრეული ადამიანების ევოლუციისა და აფრიკის გარეთ მათი პირველი მიგრაციების გაგებაში. მასალები გადაეცა საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს, სადაც ლაბორატორიული კვლევები ჩატარდება. ოროზმანი არქეოლოგებისთვის 1960-იანი წლებიდან არის ცნობილი. დმანისის ჰომინიდების 1991 წელს აღმოჩენამ რევოლუცია მოახდინა კაცობრიობის ისტორიის ჩვენს გაგებაში. მაშინ აღმოჩენილი მამაკაცისა და ქალის ნეშტი აფრიკის გარეთ ნაპოვნი უძველესი ჰომოს ნაშთები გახდა. კვლევებმა აჩვენა, რომ ჯერ კიდევ 1.8 მილიონი წლის წინ, ადამიანის წინაპრები შესაძლოა აფრიკიდან კავკასიაში გადასახლდნენ, სადაც შესაძლოა, მათ ევოლუცია ჰომო ერექტუსად განაგრძეს. ჟურნალმა National Geographic-მა ეს აღმოჩენა არქეოლოგიის 100 ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენის სიაში შეიყვანა.