2025-07-04 12:07:01, 39106 ნახვა
Microsoft-მა 9000 სამუშაო ადგილის შემცირებს გეგმავს და ფსონი ხელოვნურ ინტელექტზე დადო
Microsoft-მა გამოაცხადა, რომ დაახლოებით 9000 სამუშაო ადგილს შეამცირებს, რაც ბოლო ორი წლის განმავლობაში ყველაზე დიდი შემცირებაა. ეს ნაბიჯი კორპორაციის მთლიანი სამუშაო ძალის 4%-ზე ნაკლებზე მოქმედებს და ხელოვნურ ინტელექტში უზარმაზარ ინვესტიციას წარმოადგენს. პირველები, ვინც სამსახური დაკარგა, ტექნოლოგიური გიგანტის ვაშინგტონის შტატის რედმონდში მდებარე შტაბ-ბინასთან დაკავშირებული 830 თანამშრომელი არიან. Microsoft-ი აცხადებს, რომ შემცირებები გავლენას მოახდენს მსოფლიოს სხვა გუნდებზე, მათ შორის მის გაყიდვების გუნდზე, როგორც დინამიურ ბაზარზე წარმატების მისაღწევად საჭირო „ორგანიზაციული ცვლილებების“ ნაწილი. Xbox-ის აღმასრულებელი დირექტორის, ფილ სპენსერის, მიერ სათამაშო თანამშრომლებისთვის გაგზავნილ მემორანდუმში ნათქვამია, რომ შემცირებები მიზნად ისახავდა ვიდეო თამაშების ბიზნესის „გრძელვადიანი წარმატებისთვის პოზიციონირებას და სტრატეგიული ზრდის სფეროებზე ფოკუსირების საშუალებას“. Xbox-ი Microsoft-ის მაგალითს მიჰყვება და კონტროლის ფენების გაუქმებას რეაგირებისა და ეფექტურობის გასაუმჯობესებლად გეგმავს.