2025-04-22 16:57:44, 34035 ნახვა
აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტი აიძულებს Google-ს, გაყიდოს Chrome ბრაუზერი
შეერთებულ შტატებში, საძიებო სისტემების ბაზარზე Google-ის დომინირების შესახებ ანტიმონოპოლიური საქმის ფარგლებში, აშშ-ს იუსტიციის დეპარტამენტმა მოითხოვა სასამართლოს გადაწყვეტილება Google-ემ იძულებით გაყიდოს Chrome ბრაუზერი. ამის შესახებ Reuters იტყობინება. აღნიშნულია, რომ აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტის ადვოკატი დევიდ დალკვისტი ასევე ითხოვს ხელშეკრულებების შეწყვეტას, რომლითაც Google Chrome-ის საძიებო სისტემა თავდაპირველად დამონტაჟებულია სმარტფონებსა და სხვა კომპიუტერებზე და მიიჩნევს, რომ კონკურენტებს უნდა ჰქონდეთ თანაბარი წვდომა მონაცემებზე. 2024 წელს, DC-ის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ ამიტ მეჰტამ დაადგინა, რომ Google-ს არა მხოლოდ უსამართლო უპირატესობა ჰქონდა ონლაინ ძიების და რეკლამის ბაზარზე, არამედ დახარჯა მილიარდობით დოლარი თავისი მონოპოლიის დასაცავად. ამრიგად, 2021 წელს Google-მა 26,3 მილიარდი დოლარი გადაუხადა სხვა კომპანიებს, რომ მისი საძიებო სისტემა ნაგულისხმევად დაეყენებინა ვებ ბრაუზერებსა და მობილურ ტელეფონებში, განაცხადა კომპანიის ტოპ მენეჯერმა პრაბჰაკარ რაღავანმა აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტსა და Google-ს შორის ანტიმონოპოლიური სასამართლო პროცესის დროს. საქმეს „ათწლეულის სასამართლო პროცესს“ უწოდებენ, რადგან დიდი ხნის განმავლობაში ეს პირველი შემთხვევაა, როცა აშშ-ის მარეგულირებლები კომპანიას უკანონო მონოპოლიის შექმნაში ადანაშაულებენ და კონკრეტულ შედეგებს ეძებენ. ონლაინ გამოცემის The Wall Street Journal-ის ცნობით, მოსამართლე მეჰტამ სამი კვირა გამოყო არგუმენტებისა და ჩვენებების მოსასმენად, რომლებიც საჭიროა კონკურენციის აღდგენისკენ მიმართული ზომების დასადგენად.