2026-02-13 22:46:43, 404 ნახვა
უკრაინა რუსეთის შემოჭრის წლისთავთან დაკავშირებით რამდენიმე მსხვილი დახმარების პაკეტს იმედოვნებს და პარტნიორებისგან დადებითი სიგნალები მიიღო.
„ევროპული პრავდას“ კორესპონდენტის ცნობით, ამის შესახებ პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მიუნხენში ჟურნალისტებს განუცხადა.
პრეზიდენტმა ეს მოლოდინები გაიზიარა ე.წ. „ბერლინის ფორმატის“ პარტნიორებთან შეხვედრის შემდეგ, რომელშიც ევროპის ქვეყნების, ევროკავშირისა და ნატოს ლიდერები შეიკრიბნენ. მისი თქმით, ენერგეტიკული სიტუაცია მთავარი თემა იყო.
„ჩვენ დეტალურად განვიხილეთ უკრაინაში არსებული ყველაზე რთული ენერგეტიკული საკითხები. და მთელ ბერლინის ჯგუფთან ერთად განვიხილეთ ცალკეული დახმარების პაკეტები, გარდა იმ პაკეტებისა, რომლებიც ამჟამად მზადდება“, - თქვა მან.
წინასწარი შეთანხმებები იძლევა იმის საფუძველს, რომ ერთობლივი ენერგეტიკული დახმარების პაკეტი რეკორდული იქნება. „ვფიქრობ, ახლა შეგვიძლია ვიმუშაოთ ყველაზე დიდ ენერგეტიკულ დახმარების პაკეტზე“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პაკეტის დასრულება ძალიან სწრაფად არის მოსალოდნელი, მაგრამ ასევე მოსალოდნელია დიდი სამხედრო დახმარების პაკეტები.
„ჩვენ ცალკე ვიმუშავებთ საჰაერო თავდაცვის რაკეტებსა და ჩვენი სამხედრო ძალების გასაძლიერებლად კიდევ რამდენიმე საკითხზე. ჩვენ გვსურს - და ყველა პარტნიორი ამაზე შეთანხმდა - უკრაინისთვის მაქსიმალური დახმარების პაკეტების შექმნა 10-11 დღის განმავლობაში, 24 თებერვლამდე. ჩვენ გვსურს, რომ როგორც პაკეტები, ასევე გადაწყვეტილებები 24-ისთვის გვქონდეს მიღებული და იმედია, სანქციებიც შეიძლება შევიდეს“, - თქვა მან.
ადრე ზელენსკიმ მიუნხენში მერცთან ერთად იარაღის ერთობლივი წარმოება განიხილა.