2026-02-11 11:14:06, 366 ნახვა
პოლონეთში საქართველოს ოთხი მოქალაქე დააკავეს
პოლონეთის ქალაქ ვიელუნში, ლოძის სავოევოდოს ტერიტორიაზე, მასშტაბური უსაფრთხოების ოპერაციის ფარგლებში, ოთხი საქართველოს მოქალაქე დააკავეს, იტყობინება პოლონური გამოცემა RMF24. გამოცემის ცნობით, ოპერაციაში მონაწილეობდნენ სასაზღვრო დაცვის თანამშრომლები, ვარშავის პოლიციის თანამშრომლები და ანტიტერორისტული ოპერაციების ბიუროს თანამშრომლები. ლიეტუვის ხელისუფლებამ ერთ-ერთი ქართველის ძებნის ორდერი გასცა. მასთან ერთად მისი სამი თანამემამულე დააკავეს. საქმის დეტალები არ გახმაურებულა. გამოცემა განმარტავს, რომ ოპერაციის მასშტაბისა და ანტიტერორისტული დანაყოფების გამოყენების გათვალისწინებით, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ საქმე სერიოზულ დანაშაულებს ეხება. ვარშავის პოლიციამ სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც აღნიშნულია, რომ ვარშავის პოლიციამ გაქცეულების ძიებისას კიდევ ერთი წარმატება მოიპოვა. „ამჯერად მათ ევროკავშირში ძებნილი საქართველოს მოქალაქე იპოვეს და დააკავეს. <...> ძებნილ მამაკაცთან ერთად იმავე ქვეყნის კიდევ სამი მოქალაქე დააკავეს“, - ნათქვამია განცხადებაში. პოლიციის ცნობით, 2025 წელს ჩატარებული სამი სასაზღვრო ჩხრეკის ოპერაციის დროს, რომელშიც ასევე მონაწილეობდნენ დედაქალაქის გარნიზონის წევრები, პოლიციამ დააკავა 4,766 ადამიანი, მათ შორის 515 უცხოელი. წინა წლებში პოლონეთის პრემიერ-მინისტრმა დონალდ ტუსკმა გააკრიტიკა ქვეყანაში მოქმედი ქართული კრიმინალური დაჯგუფებები. 2025 წლის 5 მარტს, მან სოციალურ ქსელ X-ზე, 17 საქართველოს მოქალაქის დეპორტაციის საპასუხოდ დაწერა: „დეპორტაციები დაიწყო. ჩვენ ეფექტურად ვანგრევთ ქართულ დაჯგუფებებს. არა სიტყვები, არამედ ქმედებები“.