2026-02-10 13:26:55, 487 ნახვა
ლავროვმა უკრაინაში უახლოეს მომავალში მშვიდობის დამყარება გამორიცხა
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ უკრაინაში სამშვიდობო პროცესი ჯერ კიდევ შორს არის დასასრულისგან. „მოლაპარაკებები მიმდინარეობს; მეორე რაუნდი აბუ-დაბიში გაიმართა და ჯერ კიდევ გრძელი გზაა გასავლელი“, - განაცხადა მან NTV-სთან ინტერვიუში. ლავროვმა, რომელმაც გუშინ სამშვიდობო ხელშეკრულების არარსებობის ბრალეულობა ვაშინგტონზე გადააბრალა, ასევე განაცხადა, რომ არსებობს „მოვლენების გარკვეული ენთუზიაზმით აღქმა“, რომელიც არ უნდა გაიზიაროს. მან განმარტა, რომ ეს ეხება ფართოდ გავრცელებულ მოსაზრებას, რომ პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა „ევროპელები თავის ადგილზე დააყენა, [პრეზიდენტი ვოლოდიმირ] ზელენსკი თავის ადგილას დააყენა და მოითხოვს მათგან [პოტენციური ცეცხლის შეწყვეტის პირობების] შესრულებას“. „ეს ყველაფერი ძალიან კარგია, თუ გვინდა მშვიდობის მიღწევა უკრაინაში, მაგრამ ჯერ არ მივსულვართ იქამდე“, - თქვა მინისტრმა. ლავროვმა ასევე გაიმეორა თავისი შეხედულებები რუსეთის მიერ „მრავალპოლარული მსოფლიო წესრიგის“ მშენებლობაზე და „ნეოკოლონიური პრაქტიკის წინააღმდეგ ბრძოლაზე“, როგორც მოსკოვის პრიორიტეტზე საერთაშორისო ურთიერთობებში. მან ასევე კვლავ დაადანაშაულა შეერთებული შტატები „დოლარის პოზიციის ბოროტად გამოყენებაში გლობალურ ეკონომიკაში და მის გამოყენებაში არასასურველი სახელმწიფოების წინააღმდეგ“. აშშ-ის შუამავლობით რუსეთსა და უკრაინას შორის მოლაპარაკებები აბუ-დაბიში 23-24 იანვარს და 4-5 თებერვალს გაიმართა. ამ შეხვედრების შემდეგ ტრამპმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონმა „თითქმის მიაღწია“ სამშვიდობო შეთანხმებას და მოუთმენლად ელის შემდგომ განვითარებას. აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სტივ ვიტკოფმა მოლაპარაკებები „კონსტრუქციული“ უწოდა. მან თქვა, რომ მხარეებმა განიხილეს საომარი მოქმედებების შეჩერება და მონიტორინგის მექანიზმი, შეთანხმდნენ დიალოგის გაგრძელებაზე მომდევნო კვირების განმავლობაში. კრემლის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა მსგავსი შეხედულებები გამოთქვა. როიტერის წყაროების ცნობით, რუსეთი კვლავ მოითხოვს მთელი დონბასის დათმობას, ხოლო უკრაინა ამას მიუღებლად მიიჩნევს და აცხადებს მზადყოფნას, შექმნას დემილიტარიზებული ზონა რეგიონში. ამ საკითხზე კომპრომისი ჯერ არ არის მიღწეული. რუსულმა წყარომ TASS-ს განუცხადა, რომ სამშვიდობო შეთანხმებაზე მუშაობას მინიმუმ ექვსი კვირა დასჭირდება, მაშინაც კი, თუ მოლაპარაკებები დადებითად წარიმართება. ერთი დღით ადრე ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინის უსაფრთხოების გარანტიების შესახებ დოკუმენტები მზად იყო. „უსაფრთხოებას ალტერნატივა არ აქვს. მშვიდობას ალტერნატივა არ აქვს. ჩვენი სახელმწიფოს აღდგენას ალტერნატივა არ აქვს“, - განაცხადა მან საღამოს ვიდეომიმართვაში.