2026-02-09 00:14:30, 431 ნახვა
ანასტასია მეტელკინასა და ლუკა ბერულავას შთამბეჭდავი გამოსვლა ზამთრის ოლიმპიადის ფინალურ ეტაპზე
ანასტასია მეტელკინა და ლუკა ბერულავას სპორტულმა წყვილმა გუნდური ასპარეზობის თავისუფალ პროგრამაში ბრწყინვალედ იასპარეზეს მილანი/კორტინას ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებზე მედლებისთვის ბრძოლას აგრძელებენ ფიგურული ციგურაობის წარმომადგელები. ხუთი ფინალისტი ქვეყანა: აშშ, კანადა, იტალია, იაპონია და საქართველო გუნდურში ქულების გამომუშავებას დარჩენილ სამ დისციპლინაში შეუდგნენ. ოლიმპიურ სარბიელზე პირველები გავიდნენ სპორტული წყვილები, მათ შორის ანასტასია მეტელკინა და ლუკა ბერულავა. ევროპის მოქმედმა ჩემპიონებმა თავისუფალ პროგრამაში საკმაოდ დამაჯერებლად იასპარეზეს 139.70-ქულიანი შეფასება დაიმსახურეს და რაც მთავარია, უშუალო კონკურენტებს იტალიას და კანადას აჯობეს, ასევე ლიდერ აშშ-ს. საქართველოს წარმომადგენლებმა თავისუფალი პროგრამა მეორე ადგილით დახურეს. გარდა ამისა, გამოიმუშავეს გუნდური 9 ქულა. ამ მომენტისთვის საქართველოს 41 ქულა აქვს და ხუთეულში მეოთხე ადგილზეა. 51 ქულით პირველზეა აშშ-ის გუნდი, შემდეგ მოდის იაპონია (49), იტალია (45), საქართველო და კანადა, რომელსაც ასევე 41 ქულა აქვს და დამატებითი მაჩვენებლით ვუსწრებთ. ცოტა ხანში საკუთარ პროგრამას წარმოადგენს ანასტასია გუბანოვა, მოგვიანებით კი ნიკა ეგაძე იასპარეზებს.