2026-02-08 17:44:52, 422 ნახვა
WSJ: ირანში საპროტესტო აქციების ახალი ტალღაა მოსალოდნელი
ირანის ხელისუფლების მიერ რეპრესიების გაგრძელების რისკის მიუხედავად, ხალხი კვლავ გამოხატავს უკმაყოფილებას რეჟიმის მიმართ, იტყობინება The Wall Street Journal. დაღუპული მომიტინგეების ოჯახები, როგორც ამბობენ, დაკრძალვებზე ანტისამთავრობო ლოზუნგებს სკანდირებენ. „ყველანი ცისკენ ვუყურებთ იმ იმედით, რომ ტრამპი დაგვბომბავს ხამენეის და მისი რეჟიმის გასანადგურებლად. მზად ვართ ერთმანეთის მიყოლებით მოვკვდეთ, მაგრამ არ გვინდა, რომ ჩვენმა შვილებმა ტკივილი და წამება განიცადონ“, - წერს გამოცემას კერმანშაჰში მცხოვრები ქალი. როგორც იტყობინებიან, თეირანის დიდი ბაზრის ვაჭრებმა, სადაც საპროტესტო აქციები პირველად დეკემბრის ბოლოს დაიწყო, მთელი ქვეყნის მასშტაბით მაღაზიების მეპატრონეებს მოუწოდეს, კვლავ გამოვიდნენ ქუჩებში 17-18 თებერვალს - 8-9 იანვარს დაღუპულთა 40-დღიანი გლოვის პერიოდის დასასრულს. „მოვუწოდებთ ირანის კეთილშობილ ხალხს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ერთდროულად პატივი მიაგონ დაღუპულთა ხსოვნას თავიანთ ქალაქებში და განაგრძონ ეროვნული აჯანყება“, - ნათქვამია ბაზრის მუშაკთა ასოციაციის განცხადებაში. ამ მოწოდებების მთავარი მიზანი, როგორც ასოციაციის წევრები აღნიშნავენ, „თანამედროვე ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური ქუჩის ხოცვა-ჟლეტის შურისძიებაა“. ირანში ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციის, „Human Rights Activists in Iran“-ის უახლესი მონაცემებით, მასობრივი საპროტესტო აქციების დაწყებიდან 7000-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა, ხოლო დაპატიმრებულთა რაოდენობამ 50 000-ს გადააჭარბა.