2026-02-05 19:56:05, 469 ნახვა
ბაქოს სასამართლომ მთიანი ყარაბაღის სეპარატისტ ლიდერებს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა
ბაქოს სამხედრო სასამართლომ არაღიარებული მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის (მყარე) ყოფილ პრეზიდენტს არაიკ ჰარუთიუნიანს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა, იუწყება „აზერტაკი“. მსგავსი სასჯელი მიესაჯათ მყარეყანას ყოფილ საგარეო საქმეთა მინისტრს დავით ბაბაიანს, პარლამენტის ყოფილ სპიკერს დავით იშხანიანს, თავდაცვის არმიის ყოფილ მეთაურს ლევონ მნაცაკანიანს და მის მოადგილეს დავით მანუკიანს. მყარეყანას კიდევ ორ ყოფილ პრეზიდენტს, არკადი ღუკასიანს და ბაკო სააკიანს, თითოეულს 20-20 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯათ. მათ ასაკის გამო სამუდამო პატიმრობა არ ეკუთვნოდათ - ორივე 65 წელს გადაცილებულია. ყველა ეს პირი 2023 წლის ბოლოს დააკავეს აზერბაიჯანის მიერ ყარაბაღში სამხედრო ოპერაციის შემდეგ, რომლის შედეგადაც რეგიონი ბაქოს კონტროლის ქვეშ მოექცა და მყარეყანას ლიკვიდაცია მოხდა. არაღიარებული რესპუბლიკის ლიდერებს ბრალი წაუყენეს „მშვიდობისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ“ ჩადენილ დანაშაულებში 20 სისხლის სამართლის მუხლით, მათ შორის აგრესიული ომის წარმოებაში, გენოციდში, ტერორიზმსა და ძალაუფლების ძალადობრივ ხელში ჩაგდებაში. სასამართლოს წინაშე სულ 16 ადამიანი წარსდგა, მათ შორის მყარეყანას ყოფილ პრემიერ-მინისტრსა და მილიარდერ რუბენ ვარდანიანს, რომელმაც უარი თქვა რუსეთის მოქალაქეობაზე. მას ასევე სამუდამო პატიმრობა ემუქრება. არცერთმა ბრალდებულმა არ აღიარა დანაშაული. 2023 წლის 19 სექტემბერს აზერბაიჯანის მიერ მთიან ყარაბაღში სამხედრო ოპერაციის შემდეგ, იქ მცხოვრები 100 000 სომეხი გაიქცა რეგიონიდან. 1991 წლიდან არსებული მთიანი ყარაბაღი ოფიციალურად დაიშალა 2024 წლის 1 იანვარს. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, თავის მხრივ, ხელი მოაწერა დეკლარაციას, რომლითაც აღიარებდა აზერბაიჯანის 86 600 კვადრატული კილომეტრის ტერიტორიას, მათ შორის მთიან ყარაბაღს. ამასობაში, ევროპარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომლითაც ყარაბაღის სომხური მოსახლეობის იძულებით გადაადგილება ეთნიკურ წმენდას უტოლდებოდა. 2025 წლის მარტის კიდევ ერთ რეზოლუციაში ბაქოში დაკავებული სომხები მძევლებად და მათი სასამართლო პროცესები ფარსად იქნა მიჩნეული. სომხეთში ბრალდებულები პოლიტიკურ პატიმრებად ითვლებიან და თავად სასამართლო პროცესი ფარსად არის მიჩნეული.