2026-02-02 12:34:34, 415 ნახვა
ჰომოფობიური სკანდალის გამო, ჩეხეთში პრეზიდენტის მხარდასაჭერად ყველაზე მასშტაბური აქცია გაიმართა
ჩეხეთის რესპუბლიკა პროტესტის ტალღამ მოიცვა: პრაღასა და სხვა ქალაქებში ათიათასობით ადამიანი გამოვიდა ქუჩებში პრეზიდენტ პეტრ პაველის მხარდასაჭერად. პაველმა უარი თქვა ყოფილი მრბოლელის, რომელმაც სოციალურ მედიაში ჰომოფობიური შეტყობინებები გამოაქვეყნა, მინისტრის თანამდებობაზე დანიშვნაზე. პროტესტის ორგანიზატორების შეფასებით, მხოლოდ პრაღაში ქუჩებში 90 000-მდე ადამიანი გამოვიდა, რაც კვირა დღის პროტესტს ბოლო წლების ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურს ხდის. პროტესტები პრეზიდენტ პეტრ პაველსა და ახალ მემარჯვენე პოპულისტ პრემიერ-მინისტრს, მილიარდერ ანდრეი ბაბიშს შორის სულ უფრო დაძაბულმა ურთიერთობამ გამოიწვია. პრეზიდენტმა უარი თქვა ულტრამემარჯვენე პარტიის „მძღოლები ჩვენ თვითონ“ საპატიო თავმჯდომარისა და ყოფილი მრბოლელის, ფილიპ ტურეკის, ბაბიშის გუნდში დანიშვნაზე. ტურეკმა ადრე საჯაროდ გააკეთა რასისტული და ჰომოფობიური განცხადებები. როგორც ამბობენ, ბევრი მათგანი შემდგომში წაიშალა. პაველმა ასევე დაადანაშაულა საგარეო საქმეთა მინისტრი და ტურეკის თანაპარტიელი, პეტრ მაკინკა, დანიშვნის გამო მასზე ზეწოლის მცდელობაში. მაკინკამ, კერძოდ, დაჰპირდა, რომ შესთავაზებდა ჩეხეთის რესპუბლიკის ნატოს შემდეგ სამიტზე პრემიერ-მინისტრის მიერ წარმოდგენილს და არა პრეზიდენტის, როგორც ეს ჩვეულებრივ ხდება. „პრეზიდენტი მიჩვეულია, რომ მთავრობა მის გარშემო ხტუნაობს. შესაძლოა, მას ეგონა, რომ ასე გააგრძელებდა. თუ ის ოპოზიციური პრეზიდენტივით მოიქცევა, მთავრობის ამჟამინდელი პროგრამის საწინააღმდეგოდ, მას მოუწევს შეეგუოს იმას, რომ ჩვენც მას ოპოზიციად მოვეპყრობით“, - განაცხადა მაკინკამ სატელევიზიო ინტერვიუში. "ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი დიდი დადებითი უპირატესობა ჩვენი სამოქალაქო საზოგადოების სიძლიერე და ხარისხია, რომელსაც შეუძლია საჭიროების შემთხვევაში ნათლად და ნათლად ისაუბროს სამართლიანი საქმისთვის." -განაცხადა პეტრ პაველი. ცნობილია, რომ პრეზიდენტი პაველი მალე განიხილავს მომავალ კონფლიქტს პრემიერ-მინისტრ ბაბიშთან. ამასობაში, პაველის პოზიციის მხარდასაჭერად შექმნილ პეტიციას, რომელიც ოპოზიციამ და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა წამოიწყეს, სწრაფად მოაწერა ხელი 600 000-ზე მეტმა ადამიანმა. პაველმა მადლიერება გამოხატა მხარდამჭერების მიმართ და აღნიშნა, რომ ჩეხეთის სამოქალაქო საზოგადოება „საჭიროების შემთხვევაში ნათლად და ნათლად საუბრობს სამართლიანი საქმისთვის“.