2026-01-24 16:10:04, 605 ნახვა
ნელი გაფრინდაშვილი დააკავეს კრემლთან პიკეტირებისთვის წარწერით „პუტინი მკვლელია“
მოსკოველ ნელი გაფრინდაშვილს 21 იანვარს, მოსკოვის ცენტრში, ალექსანდრეს ბაღში, მარტოხელა პიკეტირების შემდეგ სამი ადმინისტრაციული ბრალდება წაუყენეს. მოსკოვის სასამართლოების პრესსამსახურის ცნობით, იგი 15 დღით დააკავეს ერთ-ერთი ბრალდებით - პოლიციის დაუმორჩილებლობა. ბრალდებები ასევე მოიცავდა საპროტესტო პროცედურების დარღვევას და არმიის „დისკრედიტაციას“. Mediazona-ს ცნობით, სასამართლომ ამ ბრალდებებისთვის 60 000 რუბლის ოდენობის ჯარიმა დააკისრა. გაფრინდაშვილის პლაკატზე წარწერა „პუტინი მკვლელია“ მოგვიანებით გახდა ცნობილი პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობისა და არმიის „დისკრედიტაციის“ საქმეებზე გამოქვეყნებული გადაწყვეტილებებიდან, რომლებიც OVD-Info-ს ყურადღების ცენტრში მოექცა. ტვერსკოის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ანა მალახოვამ დაადგინა, რომ პიკეტი, პუტინის შესახებ თავისი მტკიცებით, „გამოხატავდა ნეგატიურ დამოკიდებულებას“ უკრაინაში ომის მიმართ. მეორე გადაწყვეტილებაში ნათქვამია, რომ გაფრინდაშვილმა უარი თქვა პოლიციის თანხლებაზე დაკავებისას. სასამართლოში ქალმა თავი დამნაშავედ ცნო არმიის „დისკრედიტაციაში“ და განაცხადა, რომ ის ომის წინააღმდეგი იყო. თუმცა, მან პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობაში უდანაშაულობა აღიარა და განაცხადა, რომ უარი არ უთქვამს პოლიციელების მოთხოვნების შესრულებაზე. OVD-Info ასევე იუწყება, რომ გაფრინდაშვილი ადრე ალექსანდრეს ბაღში 2022 წლის აპრილში დააკავეს. იმ დროს ის გმირთა ქალაქების ხეივანთან, კიევის სტელასთან იდგა. იგი დააკავეს ორი სამკერდე ნიშნის ტარების გამო, რომლებზეც წარწერა იყო. შემდეგ სასამართლომ იგი საპროტესტო აქციის წესების დარღვევაში დამნაშავედ ცნო და ჯარიმა დააკისრა. გაფრინდაშვილმა ბრალდებები უარყო და განაცხადა, რომ ის უბრალოდ სეირნობდა.