2025-12-12 23:27:38, 23422 ნახვა
თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსული დარტყმის შედეგად თურქული კომპანიის გემის დაზიანებას უპასუხა
თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ შეშფოთება გამოთქვა უკრაინის ჩერნომორსკის პორტში თურქული კომპანიის გემზე თავდასხმის გამო. განცხადება გამოქვეყნდა თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებსაიტზე. აღნიშნულია, რომ 12 დეკემბერს ჩერნომორსკის პორტზე თავდასხმა, რომლის შედეგადაც დაზიანდა თურქული კომპანიის კუთვნილი უცხო ქვეყნის დროშის ქვეშ მცურავი გემი, „ადასტურებს ჩვენს მიერ ადრე გამოთქმული შეშფოთების სისწორეს ჩვენს რეგიონში მიმდინარე ომის შავ ზღვაზე გავრცელების, ასევე ნავიგაციის უსაფრთხოებისა და თავისუფლების შესახებ“. წინასწარი ინფორმაციით, თავდასხმის შედეგად თურქეთის არცერთი მოქალაქე არ დაშავებულა. საგარეო საქმეთა სამინისტრომ აღნიშნა, რომ ოდესაში თურქეთის გენერალური საკონსულო ყურადღებით აკვირდება მოვლენებს და თურქეთის მოქალაქეებს აუცილებელ მხარდაჭერას უწევს. „ამ მხრივ, ჩვენ კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამთ რუსეთსა და უკრაინას შორის ომის სწრაფი დასრულების მნიშვნელობას და ვიმეორებთ შავ ზღვაში ესკალაციის თავიდან აცილების მიზნით შეთანხმების მიღების აუცილებლობას, იმ თავდასხმების შეჩერებით, რომლებიც საფრთხეს უქმნიან ნავიგაციის უსაფრთხოებას და მიზნად ისახავენ მხარეთა ენერგეტიკულ და პორტის ინფრასტრუქტურას“, - განაცხადა თურქეთის სამინისტრომ. „ჩენკ დენიზცილიკის“ ოპერატორმა განაცხადა, რომ გემი M/V CENK T, რომელიც თურქეთის პორტ კარასუსა და ოდესას შორის მოძრაობს, დაზიანდა. დაახლოებით 16:00 საათზე, საჰაერო ძალებმა ჩორნომორსკში მაღალი სიჩქარით მოძრავი რუსული სამიზნის შესახებ განაცხადეს. ცოტა ხნის წინ, თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ უკრაინისა და რუსეთის საელჩოების წარმომადგენლები დაიბარა, რათა შეშფოთება გამოეთქვათ შავ ზღვაში რუსული „ჩრდილოვანი ფლოტის“ კუთვნილ გემებზე თავდასხმების სერიის გამო. პრეზიდენტმა ერდოღანმა ამ თავდასხმებს „საგანგაშო ესკალაცია“ უწოდა.